SEARCH      
Community

SchoolsFirst FCU Winnersí Circle

Want to know who won a certain sweepstakes, or special promotion offered at your credit union? Wondering who were the recipients in our scholarship and grant programs? Youíre in the right place. Simply click on a program name below for a list of winners/recipients.



Family Fun Online Membership Sweepstakes Winners
Week One
Four Disneyland Tickets
Gary Lane of Irvine

Four Movie Tickets
Lori Ann Christie of Irvine
Matthew Clear of Corona
Mireya Velazquez of Artesia
Rashidi Lipson of Aliso Viejo
Stephen D. Bush of Anaheim

Week Two
Four Disneyland Tickets
Amelia Soto of Los Angeles

Four Movie Tickets
Robert Tana of Stanton
Diana Demming of Norco
Nader Zahreddine of Orange
Stephanie Morgan of Laguna Hills
Linda Chan of Orange

Week Three
Four Disneyland Tickets
Karen Hosford of Yorba Linda

Four Movie Tickets
Michael Hudson of Los Angeles
Lori A. Gray of Orem, Utah
Deena Hillion of Big Bear City
Amber Guevara of Anaheim
Carmen Greene of Pomona

Week Four
Four Disneyland Tickets
Abram Diaz of Lompoc

Four Movie Tickets
Shirley Matteson of Long Beach
James Miller of Santa Ana
Heather Wingen of Tempe, Arizona
Christopher de la Rambelje of Long Beach
Michael Woody of Aliso Viejo

Week Five
Four Disneyland Tickets
Omar Velazquez of Buena Park

Four Movie Tickets
Andy Watson of San Clemente
Sable Figueroa of Riverside
Angel Zamaniega of Santa Ana
Minh Ha Nguyen of Corona
Kenny Sim of Fullerton

Week Six
Four Disneyland Tickets
Cynthia Munoz of Perris

Four Movie Tickets
Samuel Chanaiwa of Los Angeles
Brent McCarty of Lakewood
Bryan Savage of Costa Mesa
Marilyn Farrell of Moreno Valley
Isabel Quinones of Corona


June 2006 eStatement Sweepstakes Winners
Desiree Iglesias of Anaheim
Mike Manzo of Anaheim
Ray McCormick of Norco
Susan Shaw of Costa Mesa


May 2006 eStatement Sweepstakes Winners
Lizbeth Arauz of Kissimmee, Florida
Ruben Casas of Independence, Oregon
Betty Tracy of Yorba Linda
Shannon Woolgar of Laguna Hills


2006 Member Education Award Scholarship Recipients
High School Seniors College Freshmen College Sophomores
Kristin AounNicole BerberetJulie Brown
Lindsay BerkowitzRobert CrabbsHannah Eisloeffel
Harrison BrownAlan ForemanKyleyn Felts
Caitlin CawleyNicole GuillenJanie Lai
Laura ChananEsteban Hufstedler Alyssa Tonelli
Caitlin ConlonMichael McKeown
Afton CoombsPatricia McNally
Cailin CrockettKeaton Mowery
Carianne CunninghamJessica Nguyen
Jennifer DoyleJames J. Ross
Emily EnosKatina Vallens
Katie FeherScott Worthington
Megan FosterBrian Zimmer
Allison Glance

Lauren Guite

Allison Hanaford

Amy Henry

Timothy Higgins

Rebecca Horrigan

Philip Houten

Tom Jackson

Carol Kresse

Kateri Lirio

Natalie Ma

Taylor Mackay

Alyssa Mangabay

Rachael Marcus

Caitlin Marolf

Kyle Matson

Kaely McClellan

Katherine Murtough

Garrett Nada

Rebecca Nishimoto

Kathy Nobile

Nina Pedrad

John Plass

Valerie Powers

Michelle Rosell

Carolyn Sargent

Melissa Stern

Sol Andrew Stokols

Kendra Yancey

Sydney Yee

Kristen Yukech



2006 Education Foundation Grant Recipients
Dena Allen, Cypress School District; Program: Young Authors
Niccole Bisceglia, Alison Ashton, Newport-Mesa Unified School District; Program: If You Can Read This, Thank a Teacher!
Kerri Bordelon, Newport-Mesa Unified School District; Program: Read to Succeed in Kindergarten!
Cindy Bowers, Garden Grove Unified School District; Program: Literature Circles
Barri Brown, Irvine Unified School District; Program: Title I Technology Support
Emily Carmichael, Newport-Mesa Unified School District; Program: Moving Through Math
John Daffron, Newport-Mesa Unified School District; Program: Iím a Reader!
Kelly Farney, Newport-Mesa Unified School District; Program: Home to School Backpacks
Janelle Frese, Anaheim Union High School District; Program: The Hopefuls Project
Rena Gibbs, Stephanie Jacobsen, Tamra Christensen, Centralia School District; Program: Reading Acceleration
Elena Hedderig, Fullerton School District; Program: Hands-On Life Science Field Trip Project
Michael Hedderig, Placentia-Yorba Linda Unified School District; Program: Got A.R. Points?
Cindy Hoang, Orange Unified School District; Program: Grow Garden, Grow!
Kerry Holland, Newport-Mesa Unified School District; Program: Adventures Through Books
Ginger Hunt, Fullerton School District; Program: Reading Beyond the Reading Book!
Christine Jones, Capistrano Unified School District; Program: Listening Center Books and Tapes
Christine Karlberg, Santa Ana Unified School District; Program: Taking a Big Bite of Science Literacy
Linda Knudsen, Saddleback Valley Unified School District; Program: Whale of a Tale: Forensics and Endangered Species
Melanie Kos, Huntington Beach City School District; Program: Engaging Direct Instruction in Essential Phonemic Awareness Skills
Wende Lightle, Capistrano Unified School District; Program: Marcy Cook Math Tile Packets
Anne Marquand, Irvine Unified School District; Program: Itís All About Math and Reading
Joann Motak, Stephanie Smith, Irvine Unified School District; Program: Orchard Software Science Enrichment Program
Krista Murphy, Orange Unified School District; Program: Little Scientists
Lisa Puccio, Cypress School District; Program: Assistive Technology for Language Arts
Deanna Putnam, La Habra City School District; Program: Making Math Memories at Home: Math Take-Home Bags
Karen Rhoads, Irvine Unified School District; Program: Accelerated Reader
Joanne Shimpock, Newport-Mesa Unified School District; Program: Pathways to the Futuer Ė Certificate of Emphasis
Melissa Tallman, Johnnie Hunt, Irvine Unified School District; Program: Guiding Upper Grade Readers
Bernadette Theurer, Capistrano Unified School District; Program: Excel Math
Cristina Vicente, Santa Ana Unified School District; Program: Developing Academic Language
Charles Webster, Cypress School District; Program: Mission
JoAnne Winnick, Anaheim City School District; Program: Math Stars and Science Masters
Jill Wooten, Newport-Mesa Unified School District; Program: Leaping Through Life Cycles
Jocelyn Young, Placentia-Yorba Linda Unified School District; Program: Fossils Ė Windows to the Past


2005 Member Education Award Scholarship Recipients
High School Seniors College Freshmen College Sophomores
Devon AhearnHelena AlvaradoNancy Chen
Brandy BandarukMark BarnesRyan Hill
Nicole BerberetKyleyn FeltsShawn Mercier
Erin BerryBliss GuinaneMatthew Schechter
Christina BraswellJessica Hogg 
Jacquelyn BrosamerJanie Lai 
Kate CollinsChristina Lancaster 
Michelle Deeter 
Michelle Delanty 
Kristin George 
Sarah Gibas 
Breeana Grogan 
Phillip Haralson 
Juana Hernandez 
Katherine Huffmyer 
Esteban Hufstedler 
Isabella Lai 
Justin Leithem 
Philip Leong 
David McCleary 
Michael McKeown 
Patricia McNally 
Antonio Menchaca 
Alix Norton 
Bethany Park 
Charles Russell Price 
Kimberly Rhoten 
Alexandra Smith 
Jennifer Sparks 
Christine Twohig 
Jennifer Wanninger 
Britanny Winckler 
Scott Worthington 
Brian Zimmer 


2005 Education Foundation Grant Recipients
Judith Braddon, Cypress School District; Program: Raising Readers
Karen Canada, Westminster School District; Program: Reaching All Learners
Tricia Johnson, Capistrano Unified School District; Program: Excel Math
Linda Knudsen, Saddleback Valley Unified School District; Program: Technical Writing and Communication in the Science Classroom
Cathy McMonigle, Cypress School District; Program: Sammyís Young Scientists
Krista Murphy, Orange Unified School District; Program: Ready to Read
Janice Noland, Capistrano Unified School District; Program: Excel Math
Sandy Paul, Cheryl Satlow, Christa Lapworth, Cypress School District; Program: Science Quiz Bowl
Anita Duhart Peacock, Newport-Mesa Unified School District; Program: Caught in the Web of Science
Anita Duhart Peacock, Newport-Mesa Unified School District; Program: Leaping into Learning
Patricia Poveda, Susan Harmon, Newport-Mesa Unified School District; Program: Accelerate into Reading
Deanna Putnam, La Habra City School District; Program: Learning the ABCs at Home: Take-Home Letter Bags
Nelson Rojas, Newport-Mesa Unified School District; Program: Be a Globe Trekker
Doreen Ross, Newport-Mesa Unified School District; Program: Reading, Listening, and Speaking for Success
Cynthia Rounds, Fullerton School District; Program: See the Cells
Cynthia Rounds, Linda Beecher, Elizabeth Ellison, Fullerton School District; Program: Seeing is Believing, Doing is Remembering
Robyn Sarkhosh, Westminster School District; Program: Big Ideas With Big Books
Robyn Sarkhosh, Westminster School District; Program: Jump Start into Reading
Lisa Smith, Mary Beckelheimer, Patsey Carey, Buena Park School District; Program: Through the Solar System
Lisa Spicer, Placentia-Yorba Linda Unified School District; Program: Life Science/The Microscopic World
Kerri White, Fullerton School District; Program: Fostering Reading Fluency
Angela Wright, Fullerton School District; Program: Science Equipment


2004 Member Education Award Scholarship Recipients
High School Seniors College Freshmen College Sophomores
Matthew AnkenyNancy ChenGregory Buie
Brenda BarajasSabrina DuimJennifer Carter
Dennis BedfordErika FujimotoJill Daugherty
Jeffrey CarnesKelly IwanabeKellie Frank
Allison ChavezPhi LuongJennifer Ing
Hannah EisloeffelBonnie LutzTiffany Sum
Kyleyn FeltsShawn MercierSara Whiteside
Mark GahaganSarah MoerbeekBill Wills
Westin GaudetLucas Parker 
Bliss GuinaneLaura Rodriguez 
Michelle HendersonRebecca Sawyer 
Jessica HoggChristopher Wessel 
Anthony Hutain 
Allison Kagel 
Inga Kovalchuk 
Natalie Kowalczyk  
Kimberly Lally 
Christina Lancaster 
Gregory Marecek 
Megan Miller 
Leah Nelson 
Ian Ramsay 
Brydey Redmon 
Patrick Reilly 
Jenny Ross 
Hunter Sheetz 
Stephanie Spies 
Ryan Stancil 
Victoria Swigart 
Christopher Erik Thompson 
Jacqueline Thompson 
Angela Tift 
Alyssa Tonelli 


2004 Education Foundation Grant Recipients
Anna Adams, Orange Unified School District; Program: Hands-On Math
Mary Becker, Newport-Mesa Unified School District; Program: Lifelong Learning Libraries
Caroline Campbell, Danielle Fratsnysto, Newport-Mesa Unified School District; Program: Family Literacy through Literacy Bags
Linda Carl, Placentia-Yorba Linda Unified School District; Program: Gardening
Julie Gray, Huntington Beach City School District; Program: Interactive Math Tutorial CD Program
Jennifer Heffner, Placentia-Yorba Linda Unified School District; Program: Solar Energy
Jennifer Kastelic, Deborah Filbin, Susan Horner, Irvine Unified School District; Program: Measuring Up in Second Grade
Maggie Kenney, Newport-Mesa Unified School District; Program: Classics for Kids
Lizette Kruhmin-Sweaza, Delia Hawley, Orange Unified School District; Program: Nonfiction Books in a Bag
Christa Lapworth, Cheryl Satlow, Cypress School District; Program: Viking Voices
Lisa Meyers, Saddleback Valley Unified School District; Program: AVID/Literature Circles
Noreen Miura, Garden Grove Unified School District; Program: Building Reading Comprehension
Roger Nguyen, Anaheim City School District; Program: Digital Reading
Sandy Paul, Cathy McMonigle, Lynn Pardon, Cypress School District; Program: Write on Target!
Anita Duhart Peacock, Newport-Mesa Unified School District; Program: Now I Know My ABCs
Jose Poveda, Newport-Mesa Unified School District; Program: Mathematicians United
Cynthia Rounds, Fullerton School District; Program: Science Teacher
Michele Stevens, Garden Grove Unified School District; Program: Hands-on Science Enrichment Kits for the Classroom
Katie Wheeler, Placentia-Yorba Linda Unified School District; Program: Kinesthetic and Visual Learning of Mod/Severe Students in a Special Day Class
Julienne Whiteman, Cypress School District; Program: Masters of Time and Place
Lisa Williams, Westminster School District; Program: Mathematicians in the Making!
Lisa Williams, Westminster School District; Program: Write Start: Writers in the Making!
Cathy Wolkenhauer, Fullerton Joint Union High School District; Program: Accessible Multicultural Literature
Elizabeth Yoshida, Garden Grove Unified School District; Program: Special Education-Mathematics




Site Map    Publications    Privacy Policy    About Us    Home
©2014 SchoolsFirst FCU. All rights reserved. 64-SchoolsFirstFCU2008